Režisér Ladislav Kaboš, laureát Krištáľového krídla a ceny Igric, vo svojom najnovšom filmovom diele reflektuje „veľké dejiny 20.storočia v osude jednotlivca“. Karpatský Nemec Hans Broos (1921-2011), rodák z Veľkej Lomnice, po skončení 2. svetovej vojny musel opustiť Československo, kde jeho predkovia žili stáročia. Nový domov našiel až v roku 1953 v Brazílii.
Celovečerný hraný dokumentárny film „Architekt drsnej poetiky“ rozpráva príbeh komornou formou, pomocou vnútorného monológu. Film zobrazuje dramatickú cestu imigranta, náročný proces adaptovania sa v cudzej krajine a skúma možnosti využitia talentu jedinca v spoločnosti. Broos v Brazílii vytvoril pozoruhodné architektonické dielo. Nevzdával sa ani na konci života, keď trpel Alzheimerovou chorobou.
Architektonická kancelária Hansa Broosa v São Paule vytvorila viac ako 140 realizovaných projektov v architektonickom štýle brutalizmu. Vedel citlivo zakomponovať architektúru do prírody. Broosovi spolupracovníci a žiaci – dnes profesori architektúry na Fakulte vo Florianopolise vydali o ňom už druhú knihu. Tri jeho budovy sú zapísané v zozname kultúrnych pamiatok mesta São Paula. Jeho meno patrí medzi najvýznamnejších tvorcov modernej brazílskej architektúry.
Hans Broos bol vizionárom, uvedomoval si výnimočnú silu architektúry a hlavne vplyv urbanizmu na život človeka: – Zabudlo sa čo je najdôležitejšie na architektúre – hovoriť bez slov. Rozprávame sa cez rádio, cez telefón, na stretnutiach, ale toto všetko nie je postačujúce. Populácia je taká veľká, že nestačí slovom vychovávať ľudí. Masy musia byť vychovávané cez architektúru nie individuálne, budovami, ale predovšetkým urbanizmom.–
Spolupracoval s výnimočnými osobnosťami - záhradným architektom Robertom Burle Marxom, geológom Aziz Ab'Sáberom, sociológom Gilbertom Freyrom. Ich spoločná výnimočná vnímavosť k prírode a ekológii je dôvod, prečo Broosova architektúra nestarne v čase.
Film obsahuje fascinujúce archívy, cituje z autentickej korešpondencie s otcom a s jeho najbližšími. Dotýka sa dodnes tabuizovanej témy vysídlenia nemeckého obyvateľstva po 2. svetovej vojne. Odhaľuje silné svedectvo o ťažkej sociálnej situácii, ktorej museli čeliť. Začínali od nuly. Film ukazuje, že tvrdou prácou a vytrvalosťou je možné realizovať svoje sny.
Strhujúci príbeh Hansa Broosa je zároveň príbehom všetkých vysťahovalcov, ktorí musia hľadať nové príležitosti pre svoje uplatnenie. Má šance zaujať publikum svojou univerzálnou témou. Upúta výtvarnou kamerou Martina Šeca, citlivým hereckým výkonom Imre Borárosa - herca Jókaiho divadla v Komárne a emotívnou formou rozprávania.
Film objavuje ďalšieho významného rodáka, o ktorom donedávna na Slovensku nikto nevedel.
Producent filmu: Darina Smržová, EDIT Studio, Koproducent: RTVS Rozhlas a televízia Slovenska, SR, KABOS Film & Media, ČR, Embaúba Produções, Brazília, scenár a réžia: Ladislav Kaboš, kamera: Martin Šec. Účinkuje: Imre Boráros, João Serraglio a ďalší. Film získal záštitu primátora hlavného mesta SR Bratislavy.
Spolu s uvedením filmu plánujeme aj sprievodné aktivity: Putovná výstava fotografií brazílskeho fotografa Cristiana Mascara bude súčasťou prezentácie tvorcov, ktorí sa stretnú s divákmi v kinách na Slovensku (Kežmarok, Poprad, Košice, Prešov, Nitra, Bratislava) a v Českej republike.
PREZENTÁCIE FILMU S ÚČASŤOU TVORCOV:
15.9. Festivalové uvedenie v SR - festival CINEMATIK v Piešťanoch.
5.10. premiéra v kine Lumière
7.10. distribučná premiéra vo Filmovom klube Iskra v Kežmarku
8.10. film premietame vo filmovom klube Tatran v Poprade
9.10. uplynie 100 rokov od narodenia Hansa Broosa - významnému
jubileu venujeme premietanie v kine Úsmev v Košiciach
10.10 film sa premietne na festivale POCITY v Prešove
13.10. projekcia v Nitrianskej synagóge / FK Tatran, Nitra
Viac na
https://www.archinfo.sk/ludia/hans-broos-architekt-drsnej-poetiky.html
https://www.archinfo.sk/kalendarium/premiera-filmu-o-architektovi-hansovi-broosovi.html